گزارش عملکرد سال تحصیلی ۹۰-۱۳۸۹

۱- مقدمه

بی شک قرآن کریم راهنمای بی بدیل بشر سوی سعادت دنیوی و اخروی و بهترین معلم برای انسانیت است. اهمیت این
هدیه ی خداوندی در رشد و تعالی همه جانبه ی انسان و نیز جایگاه این کتاب مقدس به عنوان الگوی پیشرفت انسانی خصوصا در فضای دانشگاه بر هیچ کس پوشیده نیست. از همین رو و با عنایت به عنایت به الطاف باریتعالی کانون قرآن و عترت طه (ع) دانشگاه ارومیه در سال تحصیلی ۹۰-۱۳۸۹ با هدف رشد و گسترش فرهنگ قرآنی در سطح دانشگاه و پاسخگویی به نیازهای معنوی قشر دانشجو در حد توان و امکانات خود اقداماتی را ملحوظ داشته است که شرح آن ها  در ادامه آمده است.

بدیهی است نقاط قوت برنامه ی یک سال اخیر این کانون اگر چه امیدوار کننده است به هیچ عنوان کافی نبوده و تنها تلاشی است در جهت ادای دین به قرآن و شناساندن ابعاد مختلف این امانت گرانبهای پیامبر گرامی اسلام(ص). امید است این اقدامات با توجه بیش از پیش مسئولین امر گسترش یافته و شرایط لازم برای بهره برداری هر چه بیشتر از این کتاب آسمانی و آموزه های آن برای قشر دانشجوی دانشگاه ارومیه فراهم گردد.

لازم به ذکر است که مندرجات این گزارش بر اساس تقدم و تاخر زمانی مرتب شده است و ملاک مرتب سازی آغاز برنامه می باشد.

۲- معرفی کانون قرآن و عترت طه (ع) به دانشجویان جدید الورود

زمان اجرا: دو هفته ی اول مهر ۱۳۸۹

در این برنامه که با همکاری کارشناس امور فرهنگی در امور کانون ها انجام شد، تعدادی کارت پستال مزین به آیات روحبخش قرآن کریم در این کانون تهیه شده و همراه قرآن هایی که از طرف دانشگاه به دانشجویان اهدا می شد، در اختیار ورودی های جدید دانشگاه قرار گرفت. به این ترتیب علاقه مندان به فعالیت های قرآنی به سادگی از وجود و چند و چون فعالیت های کانون قرآن و عترت طه (ع) آگاه شده و شرایط همکاری با کانون و یا استفاده از خدمات کانون برای ایشان فراهم گردید.

۳- آغاز به کار پایگاه اینترنتی کانون

پایگاه اینترنتی کانون قرآن و عترت طه (ع) به نشانی http://www.tahaurmia.ir/ که در تابستان ۱۳۸۹ مراحل آزمایشی را پشت سر گذاشته بود، همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید فعالیت جدی خود را آغاز کرد. اهم فعالیت ها و خدمات این پایگاه به شرح زیر بوده است.

 • معرفی کانون و فعالیت ها و پتانسیل های آن به علاقه مندان
 • ایجاد شرایط جهت عضو گیری به صورت برخط
 • درج اطلاعیه های مربوط به برنامه های کانون
 • ثبت و انتشار گزارش فعالیت های کانون جهت اطلاع اعضا و دانشجویان دانشگاه
 • درج اطلاعیه های کانون به مناسبت های مختلف
 • امکان برقراری ارتباط دائمی دوطرف با اعضا و دانشجویان و پذیرش انتقادات و پیشنهادهای ایشان
 • اطلاع رسانی در مورد زمان و نحوه ی برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم دانشجویان
 • ثبت نام برخط از داوطلبان شرکت در مسابقات سراسری قرآن کریم جهت تسهیل روند ثبت نام خصوصا برای دانشجویان دانشکده های ادبیات، اقتصاد و هنر
 • اعلام نتایج و نفرات برتر مسابقات قرآن
 • اطلاع رسانی پیرامون برنامه های فرهنگی با موضوع قرآن و اهل بیت (ع) در داخل و یا خارج دانشگاه
 • انتشار برخط گاهنامه ی طه (ع) جهت استفاده ی حدکثری قشر دانشجویان دانشگاه ارومیه از مطالب آن

یکی از مشکلات فراروی کانون در زمینه ی اداره ی این پایگاه عدم دسترسی به اینترنت بود که علی رغم پیگیری کانون بعد از گذشت بیش از ۱۴ماه و با وجود آماده بودن بستر شبکه هنوز محقق و میسر نشده است. بدیهی است نقش این پایگاه در تحقق اهداف پیش بینی شده ی کانون قرآن و عترت طه (ع) در صورت دسترسی این کانون و اعضایش به اینترنت می تواند بسیار پررنگ تر باشد.

۴- ساماندهی و فهرست بندی کتب کتابخانه ی تخصصی کانون قرآن و عترت طه (ع)

زمان اجرا: دو هفته ی اول مهرماه سال تحصیلی جاری

کتابخانه ی کانون قرآن و عترت طه (ع) دارای بیش از ۳۵۰ عنوان کتاب در زمینه های قرآن و تفاسیر، احادیث و سیره ی معصومین (ع)، مباحث مهدوی و نیز موضوعات مرتبط با آیین و شیوه ی زندگی و نظایر آن قبل از سال تحصیلی ۸۸-۱۳۸۷ دایر بوده و به علاقه مندان خدمات ارائه می کرد. متاسفانه بعد از این زمان بنا به دلایلی نظیر مرتب نبودن کتب به حالت تعطیل در آمده بود.

در این طرح پس کتب موجود مجددا شماره گذاری شده و علاوه بر مرتب سازی در لیست های موضوعی نیز طبقه بندی شد. به این ترتیب کتابخانه ی کانون بار دیگر برای ارائه ی خدمات به دانشجویان علاقه مند آماده شد. همچنین فایل پایگاه داده ی کتابخانه جهت دسترسی هرچه آسانتر دانشجویان و نیز ارائه ی امکان جستجو روی پایگاه اینترنتی کانون قرار گرفت.

۵- برگزاری مسابقه ی حضوری دومین جشنواره ی مطالعات قرآنی دانشجویان

کانون قرآن و عترت طه (ع) در همکاری با معاونت فرهنگی دانشگاه در تمام مراحل برگزاری این مسابقه حضوری پر رنگ داشت. مختصری از فعالیت های کانون در این زمینه در ادامه آمده است.

 • تهیه، تکثیر و نصب اطلاعیه های A3  وA1 در سطح دانشگاه و خوابگاه های دانشجویی
 • ثبت نام از شرکت کنندگان و فروش کتب مربوط به مسابقه (منشور عقاید امامیه تالیف آیت الله سبحانی)
 • مشارکت در روال اجرای آزمون
 • تقدیر از نفرات برتر (حائز امتیاز بیش از ۹۰ از مجموع ۱۰۰)

۶- مرحله ی دانشگاهی بیست و ششمین دوره ی مسابقات قرآن کریم دانشجویان

زمان اجرا: ۹ آذر ۱۳۸۹

کانون قرآن و عترت طه (ع) از طرف مدیریت امور فرهنگی دانشگاه و در راستای گسترش و اعتلای فرهنگ قرآنی در سطح دانشگاه، بهبود و گسترش جو معنوی و ایجاد انس و الفت با قرآن و مفاهیم قرآنی و همچنین شناسایی و شکوفاسازی استعداد های دانشجویان در زمینه ی علوم و معارف قرآنی مامور به برگزاری مسابقات در سطح دانشگاه بود. گزارش تفصیلی برگزاری مسابقات در موعد مقرر تنظیم و تحویل مدیریت امور فرهنگی شده است و آن چه در ادامه آمده تنها چکیده ای از چگونگی برگزاری مسابقات می باشد.

۶-۱- انتخاب زمان و مکان برگزاری مسابقه

با بررسی شرایط حاکم بر دانشگاه، برنامه ی کلاس ها و مطابق با برنامه ی زمانبندی اعلام شده از سوی اداره ی کل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز سه شنبه مورخ ۹ آذر ۱۳۸۹ برای برگزاری مسابقه مناسب تشخیص داده شد.

آزمون شفاهی برادران در محل مسجد دانشگاه و آزمون شفاهی خواهران در محل آمفی تئاتر مجتمع امور فرهگی و هنری دانشگاه برگزار شد.

همچنین با توجه به شرایط دسترسی مناسب موجود در دانشکده ی کشاورزی آزمون کتبی رشته های شفاهی و آزمون رشته های کتبی در محل ساختمان کلاس های این دانشکده برگزار شد.

شایان ذکر اشت با توجه به ابرازعلاقه مندی قبلی دانشجویان مرکز آموزش عالی شهید باکری میاندوآب ترتیبی اتخاذ شد تا این دسته از دانشجویان نیز بتوانند به موقع در محل آزمون حاضر شده و شرایط پذیرایی از ایشان نیز محیا باشد.

۶-۲- تهیه ی سوالات آزمون کتبی

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ارومیه مسئولیت انتخاب طراح سوال و نظارت بر روند طراحی سوالات و نیز تهیه ی کلید سوالات را تقبل فرمودند.

۶-۳- انتخاب داوران

انتخاب داوران بخش شفاهی مسابقه با نظارت مدیر امور فرهنگی داشگاه و با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی صورت گرفت.

داوران بخش شفاهی برادران آقایان حامد ولیزاده و وحید وکیلی بودند و در قسمت خواهران وظیفه ی داوری بر عهده ی خانم ها سلیمانی و مهدیزاده بود. شایان ذکر است که انتخاب داوران از سوی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی و با نطارت مدیر کل امور فرهنگی دانشگاه صورت گرفت.

۶-۴- طراحی و پیاده سازی تبلیغات

اطلاع رسانی پیرامون مسابقه و روال برگزاری آن علاوه بر پیگیری چهره به چهره اعضای کانون از طرق زیر نیز پیگیری شد.

 • تهیه و نصب اطلاعیه در قطع A3 در سطح محوطه ی دانشگاه
 • تهیه و نصب اطلاعیه رنگی در قطع A3 جهت نصب در دانشکده های ادبیات، اقتصاد و هنر و نیز محوطه ی خوابگاه های نازلو
 • تهیه و نصب ۳ عدد بنر در ابعاد ۲متر در ۳متر و نصب در محوطه ی دانشگاه
 • تهیه و درج اطلاعیه های مرتبط روی پایگاه اینترنتی کانون
 • درج آگهی پشت جلد نشریه ی کانون قرآن و عترت (ع) دانشگاه
 • توزیع اطلاعیه ی A5 در بین اتاق های خوابگاه های دانشجویی

۶-۵- تهیه و تنظیم سوالات آزمون کتبی

سوالات رشته های کتبی و همچنین سوالات آزمون رشته های شفاهی با نظارت قائم مقام نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ارومیه تهیه و تنظیم شده و روز قبل از آزمون به تعداد شرکت کنندگان تکثیر شده و در اختیار مجریان آزمون قرار گرفت.

کلید پاسخنامه ی سوالات نیز بلافاصله پس از اتمام آزمون از طرف طراحان سوالات در اختیار مجریان آزمون قرار گرفت.

۶-۶- ثبت نام از داوطلبان

به منظور تسهیل در ثبت نام از داوطلبان علاوه بر ثبت نام حضوری در دفتر کانون قرآن و عترت طه (ع) امکان ثبت نام اینترنتی از طریق پایگاه اینترنتی این کانون به آدرس http://www.tahaurmia.ir نیز محیا بود.

حدود ۳۰ درصد شرکت کنندگان از طریق پایگاه اینترنتی کانون قرآن و عترت طه (ع) ثبت نام کردند که عمده ی آن ها را دانشجویان دانشکده های خارج از پردیس اصلی دانشگاه و دانشجویان مرکز آموزش عالی شهید باکری میاندوآب تشکیل
می دادند.

۶-۷ شرکت کنندگان و نفرات برتر

لیست شرکت کنندگان و نفرات برتر این مسابقات به ترتیب در پیوست های ۱ و ۲ این گزارش آمده است.

۷- برنامه های اجرایی محرم ۱۴۳۲

زمان اجرا: ۱۶ الی ۲۵ آذر ۱۳۸۹

۷-۱- طرح ختم قرآن

این طرح که به ختم قرآن در یک روز اختصاص داشت با هدف توجه به قرآن کریم به عنوان همراه همیشگی و جداناشدنی اهل بیت(ع) در کنار برنامه ی عزاداری سیدالشهدا (ع) برگزار شد.

تعداد ۱۲۰ کارت مزین به احادیث معصومین (ع) تهیه شده و هر کدام به یک حزب از قرآن کریم اختصاص یافت. به این ترتیب علاقه مندان علاوه بر توفیق شرکت در ختم قرآن کریم با دیدگاه عترت (ع) در مورد عاشورا و قیام امام حسین (ع) نیز آشنا
می شدند.

۷-۲- انتشار ویژه نامه

همچنین به مناسبت این ایام یک بروشور در قطع A4 با موضوع ستایش حرکت انقلابی سیدالشهدا (ع) تنظیم شده و در مراسم شب تاسوعا در میان عزادارن حضرتش توزیع شد.

۸- اعزام نفرات برتر دانشگاه به مرحله ی منطقه ای بیست و شممین دوره ی مسابقات قرآن کریم بخش شفاهی

زمان اجرا: ۱۶ الی ۱۸ اسفند ۱۳۸۹

مکان: دانشگاه رازی – کرمانشاه

جهت ایجاد امکان حضور پررنگ و مثمر ثمر نفرات برتر دانشگاه در این دوره از مسابقات کانون قرآن و عترت طه (ع)
هماهنگی های لازم را برای اعزام این عزیزان به دانشگاه رازی کرمانشاه انجام داد. شرح موارد انجام شده ذیلا آمده است.

 • اطلاع رسانی پیرامون زمان و نحوه ی برگزاری مسابقات
 • تهیه و تکثیر جروات مربوط به آزمون کتبی ورودی و توزیع آن بین شرکت کنندگان
 • هماهنگی جهت تخصیص مینی بوس برای اعزام دانشجویان به کرمانشاه به منظور تسهیل روال سفر و نیز امکان جابجایی درون شهری آسان تر

آقای بلال انصاف، عضو شورای مرکزی کانون، در این سفر به عنوان سرپرست دانشجویان اعزامی انتخاب شد.

از میان ۱۸ نفر از دانشجویان دانشگاه ارومیه که در این مسابقه شرکت کردند، آقای فرهاد رشوندی موفق به کسب مقام نخست رشته ی حفظ کل و خانم راضیه ی شاهی سعادتلو موفق به کسب رتبه ی سوم در رشته ی حفظ ۱۰جزء قرآن کریم شدند.

شایان ذکر است که نفرات برتر بخش کتبی در مورخ ۳/۱۲/۱۳۸۹ در آزمون مختص به خود که در دانشگاه تبریز برگزار شد شرکت کردند. کانون قرآن و عترت طه (ع) مقدمات و شرایط حضور این عزیزان را نیز در موعد مقتضی فراهم کرده بود.

۹- اعزام نفرات برتر دانشگاه به مرحله ی سراسری بیست و شممین دوره ی مسابقات قرآن کریم

زمان اجرا: ۵ الی ۸ اردیبهشت ۱۳۹۰

مکان: دانشگاه مازندران – بابلسر

دانشگاه ارومیه با دو نماینده (آقای فرهاد رشوندی و خانم راضیه شاهی سعادتلو) در این مرحله از مسابقات حضور یافت و سرپرست اعزامی همراه دانشجویان آقای امیدرضا واشقانی فراهانی دبیر وقت کانون قرآن و عترت طه (ع) بود.

برای مسیر رفت نفرات اعزامی از ارومیه تا بابلسر بلیط هواپیما تهیه شده و در مسیر برگشت به دلیل مناسب نبودن ساعات پروازهای موجود ناگزیر از اتوبوس استفاده شد.

آقای فرهاد رشوندی در این مسابقه در رقابتی نزدیک و پایاپای موفق کسب مقام دوم رشته ی حفظ کل قرآن کریم شده و به مرحله ی کشوری مسابقات قرآن راه یافت.

موفقیت آقای رشوندی در این دوره از مسابقات شاید در نگاه اول امتیازی مثبت برای فعالیت های قرآنی دانشگاه ارومیه محسوب شود ولی با بررسی شرایط سایر دانشگاه ها همانگونه که در ادامه ی این گزارش آمده است روشن خواهد شد که فعالیت های قرآنی در دانشگاه ارومیه به شدت نیازمند توجه اساسی مسئولین امر است و اهتمام کانون قرآن و عترت طه (ع) به تنهایی به هیچ وجه پاسخگوی نیاز فعلی دانشگاه نیست.

مطابق گزارش منتشره از سوی دفتر امور دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در پیوست ۱_۱۷_meli همین گزارش نیز آمده است، دانشگاه های زیر به ترتیب صاحب بیشترین نماینده در مرحله ی کشوری مسابقات قرآن کریم دانشجویان هستند.

 • دانشگاه تهران (همه ی پردیس ها) – ۹ نماینده
 • دانشگاه فردوسی مشهد – ۷ نماینده
 • دانشگاه اصفهان – ۷ نماینده
 • دانشگاه زنجان – ۷ نماینده
 • دانشگاه مازندران –  6 نماینده
 • دانشگاه گیلان – ۵ نماینده
 • دانشگاه قم – ۴ نماینده
 • دانشگاه رازی (کرمانشاه) – ۴ نماینده
 • دانشگاه شیراز – ۴ نماینده
 • دانشگاه تبریز – ۴ نماینده

در این بین حضور دانشگاه ارومیه تنها با یک نماینده به روشنی حکایت از ضعف فعالیت های قرآنی در دانشگاه داشته و لزوم طرح و اجرای یک برنامه ی بلند مدت را بیش از پیش آشکار می سازد. یک اقدام موثر در این زمینه می توان تاسیس اداره ی امور دینی و قرآنی در دانشگاه باشد. به این ترتیب با اختصاص یک کارشناس به صورت تمام وقت به مسائل مربوط به قرآن و عترت نیاز ها و پتانسیل های موجود بهتر ارزیابی شده و شرایط برنامه ریزی بهتری فراهم می شود.

۱۰ محفل انس با قرآن کریم

زمان اجرا: ۲۱/۲/۱۳۹۰

این برنامه با هدف پاسخگویی به نیاز قشر دانشجو به برنامه های معنوی پرمحتوی و همچنین ایجاد شرایط لازم جهت تفکرو تعقل در قرآن کریم و تدبر در آیات شریف این کتاب عظیم برپا شد و علی رغم وجود پاره ای مشکلات بااستقبال قابل قبول
علاقه مندان به فعالیت های فرهنگی – مذهبی و عاشقان قرآن همراه شد. برنامه های اجرا شده در این محفل ذیلا مورد اشاره قرار گرفته اند.

 • خوش آمد گویی دکتر حسینی، مدیریت امور فرهنگی دانشگاه
 • اجرای تواشیح توسط گروه رایه الهدی
 • سخنرانی مدیر مهد قرآن میاندوآب پیرامون انس با قرآن
 • اجرای برنامه ی حفظ و قرائت قرآن کریم توسط آقای احمد دباغ
 • پخش نماهنگ از سخنان مقام معظم رهبری در مورد قرآن
 • اهدای جوایز و لوح تقدیر نفرات برتر مرحله ی دانشگاهی بیست و ششمین دوره ی مسابقات قرآن کریم
 • اهدای جوایز به نفرات برتر مسابقه ی کتابخوانی «منشور عقاید امامیه»
 • تقدیر از سه نفر از اعضای فعال شورای مرکزی کانون قرآن و عترت طه (ع) در سال تحصیلی جاری توسط مدیریت امور فرهنگی دانشگاه

۱۱- نتیجه گیری

شکی نیست فعالیت های صورت گرفته از سوی این کانون کافی نبوده و تنها به بخشی از نیاز دانشگاه به فعالیت های قرآنی پاسخ گفته است و بدیهی است تحقق اهداف تعیین شده برای این کانون مستلزم کار و تلاش مستمر اعضا و بیش از آن نیازمند توجه خاص و بیش از پیش مسئولین دانشگاه و اهتمام ایشان است.

خرداد ۱۳۹۰

کانون قرآن و عترت طه (ع) دانشگاه ارومیه