برگزاری محفل انس با قرآن کریم

عصر دیروز آمفی تئاتر دانشکده ی علوم میزبان محفل انس با قرآن کانون قرآن و عترت طه (ع) دانشگاه ارومیه بود. این برنامه که به دلیل بروز پاره ای مشکلات با اندکی تاخیر در ساعت ۱۸ آغاز شد تا حدود ساعت ۲۰:۱۵ ادامه داشت.

پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی و دعای فرج برنامه با سخنان گیرا و بیان شیوای جناب آقای دکتر حسینی، مدیر کل امور فرهنگی دانشگاه، آغاز به کار کرد و در ادامه از مدیحه سرایی دل نشین گروه رایت الهدی بهره گرفت. سخنرانی مدیر مهد قرآن میاندوآب، جناب آقای عباس نژاد مقدمه ی خوبی برای اجرای آقای احمد دباغ بود.

در پایان این برنامه از نفرات برتر مرحله ی داشگاهی بیست و ششمین دوره ی مسابقات سراسری قرآن کریم (آذر ۸۹) با اهدای لوح تقدیر از طرف معاونت قرهنگی دانشگاه قدردانی به عمل آمد. همچنین از ۴ نفر از دانشجویان دانشگاه ارومیه که در بخش مسابقه ی حضوری (کتابخوانی) دومین جشنواره ی مطالعات قرآنی دانشجویان ایران حائز امتیاز بالای ۹۰ شده بودند تقدیر شد.

ضمن این برنامه مدیریت فرهنگی دانشگاه به پاس  فعالیت یک سال اخیر اعضای فعال شورای مرکزی کانون قرآن و عترت طه (ع) با اهدای لوح سپاس تقدیر ویژه ای از ایشان به عمل آورد.

پایان بخش برنامه ی دیروز اهدای هدایای ناقابلی به رسم یادگار به شرکت کنندگان در محفل انس با قرآن بود که به سه سوال مسابقه ی حضوری پاسخ صحیح داده بودند.

در این محفل دکتر حسینی مدیر امور فرهنگی دانشگاه ارومیه  با اشاره به اینکه قرآن، آخرین و کامل ترین نسخه هدایت بشری و خالصترین ناصح و صادق ترین خیرخواه و راهنما است افزود: قرآن به حکم “هذا بصائر للناس” پاسخی جامع و کامل به خواسته های انسان سرگشته و جویای معرفت می باشد

وی ادامه داد : قرآن کتابی انسان شناسی و انسان ساز است چنان که خداوند در قرآن کریم می فرماید” ما بر شما کتابی نازل کردیم که وسیله تذکر و(بیداری) شما در آن است”

وی با اشاره به سخنان حضرت علی (ع) در توصیف قرآن گفت: امیرالمومنین علی(ع) می فرماید با قرآن می توانید راه حق را بنگرید و با آن سخن بگویید و به وسیله آن بشنوید و در کلامی دیگر می فرماید همانا خداوند قرآن را کتابی هدایتگر فرستاد .نیکی و بدی و خیر و شر را آشکارا در آن بیان فرمود، پس را نیکی در پیش گیرید تا هدایت شوید و از شر و بدی بپرهیزید تا در راه راست قرار گیرید.

دکتر حسینی در خصوص دلایل لزوم عمل به قرآن خاطرنشان کرد: بدون شک سرمایه نجات و خمیرمایه سعادت و کلید درهای بهشت آنچنان که قرآن فرموده است ایمان و عمل صالح است،یعنی انسانی که سرتاسر وجودش را فقر و نیاز فراگرفته برای بهره مندی از هدایت الهی و دستیابی به سعادت ابدی باید به دو اسلحه ایمان و عمل صالح مسلح شود

وی ادامه داد : البته این امر تنها با خواندن قرآن میسر نمی شود. بلکه هدف از تاکید و تشویق قرائت قرآن، عمل به آن است همچنان که با توجه به اهمیت قرآن روشن است که هدف از خواندن قرآن، بهره گیری از دستورات شفابخش آن است.

مدیر امور فرهنگی دانشگاه ارومیه خاطرنشان کرد: اگر چه خواندن قرآن به عنوان بزرگترین ذکر، فضیلت بسیاری داشته و در جای جای قرآن و در کلام معصومین(ع) به زیاد خواندن قرآن و تامل و تفکر در آیات آن توصیه شده است.اما پرواضح است کسی که تنها به خواندن قرآن اکتفا نماید و به دستورات و تعالیم نورانی آن بی اعتنا بوده و عمل نکند نه تنها او را نفعی نخواهد بخشید بلکه از انوار قرآن، هدایت و کمالی دریافت نمی کند و به واسطه فقدان توشه عمل و ضعف ایمان دنیا و آخرت خود را نابود و تباه می سازد و در حالتی خداوند را ملاقات می کند که قرآن از او شکایت می کند.

وی ادامه داد : چنین شخصی در مثل همانند بیماری است که نسخه طبیب را درکنار بستر خویش گذارده و تنها هر از چند گاهی به آن می نگرد، این شخص نه تنها درمان نخواهد شد، بلکه با دستان خویش اسباب هلاکت خود را فراهم نموده استزیرا ورود به بهشت تابع عنوان یا ادعای مسلمانی نیست بلکه ورود به بهشت بر ملاک ایمان و عمل صالح استوار است.

وی افزود: بنابراین هرکس این دو توشه را از دنیا برگیرد در سرای آخرت راهی را به سوی بهشت بر روی خود گشوده و الا راهی جهنم می گردد مگر آن که جزو مستضعفان باشد و رحمت واسعه الهی او را فراگیرد و یا شفاعتی از شفیعی شامل حالش گشته و از عذابش برهاند.

مدیر فرهنگی دانشگاه ارومیه در خصوص توجه دانشگاه به مسائل قرآنی گفت: معاونت فرهنگی دانشگاه توجه به مساله قرآن و مطالعات قرآنی را در اولویت برنامه های قرآنی خود قرار داده است و تجلیل از خادمان قرآن را وظیفه تک تک مسئولین و زمینه ای مناسب جهت گسترش فضای معنوی در دانشگاه می داند.

در ادامه مراسم عباس نژاد مدیر مهد قرآن میاندوآب با اشاره به اینکه قرآن معدن بصیرت می باشد گفت: باید به جلسات و فعالیتهای قرآنی اهمیت بیشتری قائل شد و این مسائل را جدی گرفت و انس کاربردی با قرآن در مسائل مختلف بتوان برقرار نمود.

وی با اشاره به سخن پیامبر گرامی (ص) که از ما نیست هر کسی که با داشتن قرآن احساس نیاز به دیگران کند ادامه داد: باید به قرآن در زدگی روزمره ارزش و جایگاه بیشتری دهیم و با پیروی از دستورات الهام بخش آن راه سعادت دنیوی و اخروی را در پیش گیریم.

وی خاطر نشان کرد: اهمیت قرآن در زندگی هر انسانی به قدری است که خداوند متعال در روز قیامت رو به قرآن خواهند گفت به عزت و جلالم سوگند می خورم هر که تو را در دنیا گرامی داشته امروز او را گرامی می دارم و هرکه تو را خوار ساخته امروز او را خوار خواهم ساخت.