خانه / کتابخانه / نشریات / چرا مشکی؟

چرا مشکی؟

آنگونه که در عرف عزاداری های ما خصوصا برای اهل بیت(ع) جا افتاده است رسم بر پوشیدن لباس مشکی است. برخی بر این انتخاب خرده گرفته و آن را از نظر روانی موجب افسردگی می دانند و برخی دیگر پوشیدن رنگ مشکی را به لحاظ کراهتی که دراسلام بر آن تاکید شده است جایز نمی دانند.

محرومیت از چیزی و یا از دست دادن شخصی یا موقعیتی، انسان را در لبۀ یک تعرض غیر قابل انکار قرار میدهد و در این حالت، وی برای بدست آوردن موقعیت قبلی و کنترل اوضاع، دست به اقدامات کنترلی می زند.

پوشیدن لباس سیاه، حکایت از تدبیر انسان در چنین موقعیتی دارد؛ یعنی، از اقدامات مناسب، طبیعی و به هنجاری است که موجب میشود انسان بتواند بر اوضاع کترل داشته باشد؛ زیرا نوعی سکون، سکوت و کاهش تحریک را در پی دارد. بنابراین از دیدگاه علمی، پوشیدن لباس سیاه و استفاده از رنگ سیاه- حتی در غیر پوشش- همیشه نامناسب نمی نماید و به معنای رسیدن به پایان زندگی و خط پایان عمر و تسلیم شدن نیست و تاثیر منفی در تخریب روانی در پی ندارد. از این رو پوشیدن لباس سیاه در عزاداری ها و برای شخص مصیبت زده ای که احساس غمگینی میکند، یک نوع تسکین است و او را در اضطراب ناشی از فقدان شخص محبوب، به سمت سکوت و سکون دعوت میکند و افزون بر این موجب هم سو ساختن احساسات درونی با فضای بیرون و باعث آرامش میگردد.

باید گفت که نگاه آغازین اسلام به رنگ سیاه، یک نگاه منفی است و هرگز آن را در حالات عادی و زمینه های روزمرۀ زندگی، به عنوان یک رنگ بر نمی گزیند و آن را رنگ شیطان و فرعون و نماد طغیانگری، ظلم و ظلمت معرفی می کند و می فرماید«لباس سیاه نپوشید که لباس فرعون است».از نظر اسلام، رنگ زندگی، حیات، حرکت و تلاش رنگ سفید است و آرامش بعد از تلاش و کوشش در رنگ سیاه(شب) می باشد. رنگ سیاه(همان رنگ شب)، موجب آرامش می شود و انسان را از خستگی و رنج روز- که در پی تلاش و کوشش به آن دچار گشته است- پناه میدهد و آرام میسازد.

خداوند نیز در قرآن، سیاهی شب را مایۀ آرامش و روشنایی روز را زمینۀ تلاش ذکر کرده است.

رنگ سیاه در مکتب اهل بیت(ع)، فقط و فقط در مصیب و سوگواری ها مورد استفاده قرار گرفته است؛ یعنی، یک انتخاب نادر و استسنایی بوده است و نه انتخابی همیشگی. 

همچنین ببینید

احکام عزاداری

مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت سیدالشهدا امام حسین(ع) در کشور ما دارای جنبه ها و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار