Blog

آذر ۱۲, ۱۳۹۰

چرا مشکی؟

آنگونه که در عرف عزاداری های ما خصوصا برای اهل بیت(ع) جا افتاده است رسم بر پوشیدن لباس مشکی است. برخی بر این انتخاب خرده گرفته و آن را از نظر روانی موجب افسردگی می دانند و برخی دیگر پوشیدن رنگ مشکی را به لحاظ کراهتی که دراسلام بر آن تاکید شده است جایز نمی دانند.

محرومیت از چیزی و یا از دست دادن شخصی یا موقعیتی، انسان را در لبۀ یک تعرض غیر قابل انکار قرار میدهد و در این حالت، وی برای بدست آوردن موقعیت قبلی و کنترل اوضاع، دست به اقدامات کنترلی می زند.

پوشیدن لباس سیاه، حکایت از تدبیر انسان در چنین موقعیتی دارد؛ یعنی، از اقدامات مناسب، طبیعی و به هنجاری است که موجب میشود انسان بتواند بر اوضاع کترل داشته باشد؛ زیرا نوعی سکون، سکوت و کاهش تحریک را در پی دارد. بنابراین از دیدگاه علمی، پوشیدن لباس سیاه و استفاده از رنگ سیاه- حتی در غیر پوشش- همیشه نامناسب نمی نماید و به معنای رسیدن به پایان زندگی و خط پایان عمر و تسلیم شدن نیست و تاثیر منفی در تخریب روانی در پی ندارد. از این رو پوشیدن لباس سیاه در عزاداری ها و برای شخص مصیبت زده ای که احساس غمگینی میکند، یک نوع تسکین است و او را در اضطراب ناشی از فقدان شخص محبوب، به سمت سکوت و سکون دعوت میکند و افزون بر این موجب هم سو ساختن احساسات درونی با فضای بیرون و باعث آرامش میگردد.

باید گفت که نگاه آغازین اسلام به رنگ سیاه، یک نگاه منفی است و هرگز آن را در حالات عادی و زمینه های روزمرۀ زندگی، به عنوان یک رنگ بر نمی گزیند و آن را رنگ شیطان و فرعون و نماد طغیانگری، ظلم و ظلمت معرفی می کند و می فرماید«لباس سیاه نپوشید که لباس فرعون است».از نظر اسلام، رنگ زندگی، حیات، حرکت و تلاش رنگ سفید است و آرامش بعد از تلاش و کوشش در رنگ سیاه(شب) می باشد. رنگ سیاه(همان رنگ شب)، موجب آرامش می شود و انسان را از خستگی و رنج روز- که در پی تلاش و کوشش به آن دچار گشته است- پناه میدهد و آرام میسازد.

خداوند نیز در قرآن، سیاهی شب را مایۀ آرامش و روشنایی روز را زمینۀ تلاش ذکر کرده است.

رنگ سیاه در مکتب اهل بیت(ع)، فقط و فقط در مصیب و سوگواری ها مورد استفاده قرار گرفته است؛ یعنی، یک انتخاب نادر و استسنایی بوده است و نه انتخابی همیشگی. 

نشریات , , , ,
امیدرضا واشقانی فراهانی
About امیدرضا واشقانی فراهانی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.
رفتن به نوارابزار