Blog

آذر ۱۲, ۱۳۹۰

پایتخت شور و شعور حسینی

زنجانعزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) در شهر زنجان در شب ۲۷ ذی حجه یعنی سه روز مانده به شروع محرم با مراسم طشت گذاری و اعلان عزا آغاز می شود و با شروع محرم هر شب به شکل رسمی در مساجد، تکایا و حسینیه ها ادامه می یابد. اوج این مراسم در روز هشتم محرم است که عزاداران حسینیه ی اعظم زنجان اقدام به برگزاری مراسم عزاداری می کنند. مردم شهر با حضور پرشور خود در مسیر حرکت دسته ی عزاداری (از مسجد حسینیه ی اعظم تا امامزاده سید ابراهیم) حضور یافته و در عزاداری شرکت می کنند. این مراسم همه ساله از شبکه های  سراسری سیما و شبکه های ماهواره ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقیم پخش می شود.
در شب عاشورا نیز دسته ی عزاداری هیئت فاطمیون از مقابل مسجد جامع شهر به سمت گلزار شهدا حرکت می کنند و علی رغم اینکه برنامه در نیمه شب اجرا می شود هر ساله شاهد حضور خیل عظیمی از مردم می باشد.
مراسم با شکوه دیگری که در زنجان برگزار می شود دسته ی عزاداری زینبیه اعظم (س) که در روز ۱۲ محرم و به مناسبت سوم سالار شهیدان امام حسین(ع) و با حضور جمع کثیری از مردم زنجان به عزاداری می پردازند. این برنامه نیز از شبکه های تلویزیونی سراسری و ماهواره ای به صورت زنده پخش می شود.
همچنین مسجد جامع شهر در دهه ی اول محرم هر روز بعد از نماز صبح میزبان برنامه ی زیارت عاشورا و دعای علقمه با حضور آیت الله حسینی می باشد.

نشریات , , , , , , , , , ,
امیدرضا واشقانی فراهانی
About امیدرضا واشقانی فراهانی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.
رفتن به نوارابزار