خانه / کتابخانه / نشریات / پایتخت شور و شعور حسینی

پایتخت شور و شعور حسینی

زنجانعزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) در شهر زنجان در شب ۲۷ ذی حجه یعنی سه روز مانده به شروع محرم با مراسم طشت گذاری و اعلان عزا آغاز می شود و با شروع محرم هر شب به شکل رسمی در مساجد، تکایا و حسینیه ها ادامه می یابد. اوج این مراسم در روز هشتم محرم است که عزاداران حسینیه ی اعظم زنجان اقدام به برگزاری مراسم عزاداری می کنند. مردم شهر با حضور پرشور خود در مسیر حرکت دسته ی عزاداری (از مسجد حسینیه ی اعظم تا امامزاده سید ابراهیم) حضور یافته و در عزاداری شرکت می کنند. این مراسم همه ساله از شبکه های  سراسری سیما و شبکه های ماهواره ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقیم پخش می شود.
در شب عاشورا نیز دسته ی عزاداری هیئت فاطمیون از مقابل مسجد جامع شهر به سمت گلزار شهدا حرکت می کنند و علی رغم اینکه برنامه در نیمه شب اجرا می شود هر ساله شاهد حضور خیل عظیمی از مردم می باشد.
مراسم با شکوه دیگری که در زنجان برگزار می شود دسته ی عزاداری زینبیه اعظم (س) که در روز ۱۲ محرم و به مناسبت سوم سالار شهیدان امام حسین(ع) و با حضور جمع کثیری از مردم زنجان به عزاداری می پردازند. این برنامه نیز از شبکه های تلویزیونی سراسری و ماهواره ای به صورت زنده پخش می شود.
همچنین مسجد جامع شهر در دهه ی اول محرم هر روز بعد از نماز صبح میزبان برنامه ی زیارت عاشورا و دعای علقمه با حضور آیت الله حسینی می باشد.

همچنین ببینید

احکام عزاداری

مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت سیدالشهدا امام حسین(ع) در کشور ما دارای جنبه ها و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار