Blog

مرداد ۱۶, ۱۳۹۰

حمد و نماز

سوره مبارکه حمد در میان سوره های قرآن، درخشش فوق العاده ای دارد:  این سوره اساسا با سوره های دیگر قرآن از نظر سخن و آهنگ فرق دارد، بخاطر اینکه سوره های دیگر همه به عنوان سخن خدا است اما این سوره از زبان بندگان خداست و در این سوره خداوند طرز نیایش با خود را به بندگانش می آموزد. انسان بیدار دل وقتی این سوره را می خواند، احساس می کند که بر بال بال و پر فرشتگان قرار گرفته و به آسمان صعود می کند. این نکته بسیار جالب است که اسلام بر خلاف بسیاری از مذاهب ساختگی که در میان خدا و خلق واسطه ها قایل میشوند به مردم دستور می دهد که بدون هیچ واسطه با خدایشان ارتباط برقرار کنند.

سوره حمد اساس قرآن است؛ در حدیثی از پیامبر اسلام می خوانیم که می فرماید: " حمد ما در قرآن است " و این هنگامی بود که جابربن عبدالله انصاری خدمت پیامبر رسید پیامبر (ص) به او فرمود: " آیا برترین سوره ای را که خداوند در ستایش نازل کرده به تو تعلیم دهم؟ عرض کرد: " آری پدرو مادرم به فدایت باد " پیامبر (ص) سوره ی حمد را به او آموخت، سپس اضافه فرمود " این سوره شفای هر دردی است، مگر مرگ "

دلیل این سخن با تامل در محتوای این سوره روشن می شود، چرا که این سوره در حقیقت، فهرستی از مجموعه محتوای قرآن، بخشی از آن توحید و شناخت خداست. بخشی در زمینه معاد و رستاخیز سخن می گوید و بخشی از هدایت و ضلالتکه خط فاصل مومنان و کافران است، سخن می گوید و و نیز در آن اشاره ای است به حاکمیت منطق پروردگار و مقام ربوبیت و نعمت های بی پایانش.

تفسیر جوان- آیت الله مکارم شیرازی

نشریات , , , , , , , ,
امیدرضا واشقانی فراهانی
About امیدرضا واشقانی فراهانی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.
رفتن به نوارابزار