خانه / فرهنگ و مذهب / جوگیر شویم!

جوگیر شویم!

کشکولاستاد شهید مرتضی مطهری برای قیام امام حسین (ع) ویژگی هایی را بر می شمرد که این قیام را از همه ی نهضت های قبل و بعد از خوش جدا می کند و به آن قداستی ویژه می بخشد. یکی از این ویژگی ها تک و منفرد بودن قیام عاشوراست. قیام تنهایی که توسط عده ی معدودی صورت گرفت ولی درخشش برقی بود در ظلمت تفکر و اندیشه ای که دست بنی امیه را در هر انحرافی باز می گذاشت.
و نهضت عاشورا اذهان مردم را روشن و دل های خفته شان را بیدار کرد. به تعبیر دیگر جوی ایجاد کرد که زمینه ی مناسبی برای قیام های بعدی علیه ظلم و جور و انحرافات بنی امیه و زمینه ساز براندازی یزیدهای تاریخ شد. نگاهی به تاریخ و ترس همیشگی حاکمان فاسد از عاشورا و قیام امام حسین(ع) به خوبی نشان می دهد که جو عاشورا از پی قرون و اعصار همیشه جاری بوده است.
آری، حساسیت به خوب و بد جامعه و پایداری بر معیارهای مقدس اسلام ناب محمدی بی شک پیام اصلی عاشوراست؛ پیامی که باید در حفظ و انتقال آن بکوشیم. ولی از یاد نبریم که همیشه دشمنی هم در درون ما در کمین است. دشمنی که مبارزه با او سخت نیست اگر بخواهیم. حالا که فرصتی مغتنم در دست است – فرصت عاشورا – خوب است ما هم کمی جوگیر شویم. بر خودمان بشوریم و علیه خودمان قیام کنیم و در کربلای دل هایمان عاشورایی به پا کنیم …

درباره امیدرضا واشقانی فراهانی

امیدرضا واشقانی فراهانی

همچنین ببینید

زبان رمز خدا

بازخوانی متفاوت آیاتی که بارها خوانده ایم (۲) بسم الله الرحمن الرحیم به نام خداوند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *