Blog

آذر ۱۲, ۱۳۹۰

احکام عزاداری

مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت سیدالشهدا امام حسین(ع) در کشور ما دارای جنبه ها و رسوم مختلفی است. از جمله ی این رسوم استفاده از نماد  عَلَم در عزاداری هاست حال شاید این سوال پیش آید که استفاده از این نماد از لحاظ شرعی اشکالی در آن است یا خیر، فتوای مراجع تقلید در این زمینه را از نظر میگذرانیم:

  حضرت امام، آیت الله تبریزی، فاضل، لنکرانی و سیستانی فرموده اند: اشکالی ندارد.

مقام معظم رهبری فرموده اند: فی نفسه اشکال ندارد، ولی نباید این امور جزء دین شمرده شود.

آیت الله نوری فرموده اند: استفاده از آن در حد متعارف اشکال ندارد.

 آیت الله صافی فرموده اند: حمل عَلَم بعید نیست از تعظیم شعائر محسوب شود و بی اشکال باشد.

از دیگر مواردی که در عزاداری ها مشاهده میشود استفاده از آلات لهو و موسیقی است که همه مراجع تقلید(به جز آیت الله بهجت و صافی) فرموده اند: اگر از آلاتی است که به لهو و حرام اختصاص دارد. نواختن آن(در هر حال) جایز نیست ولی اگر از آلات مشترک باشد استفاده از آن به منظور مشروع اشکال ندارد. تفاوتی بین مراسم عزاداری و جشن در حکم موسیقی نیست.

آیت الله بهجت فرموده اند: اگر از آلاتی است که به لهو و حرام اختصاص دارد، نواختن آن به صورت لهوی حرام است و بنابر احتیاط واجب به صورت غیر لهوی نیز جایز نیست ولی اگر از آلات مشترک باشد استفاده استفاده از آن به منظور منافع مشروع اشکال ندارد. تفاوتی بین مراسم عزاداری و جشن در حکم موسیقی نیست.

آیت الله صافی فرموده اند: به طور کلی نواختن با آلات موسیقی(آلات لهو) در هر حال حرام است. تفاوتی بین مراسم عزاداری و جشن در حکم موسیقی نیست.

امروزه استفاده از طبل و سنچ نیز بین گروههای عزاداری بسیار رایج شده است که در این مورد نیز همه مراجع تقلید(به جز صافی و بهجت) فرموده اند: اگر به نحو متعارف و غیر لهوی نواخته شود، اشکال ندارد. آیت الله صافی و بهجت فتوا داده اند که اشکال دارد.

در بسیاری از شهرها رسم زنجیر زدن به بدن رایج است این کار شاید از مننظر برخی دچار اشکال باشد و بگویند که با این کار به بدن صدمه وارد میشود و این کار از نظر اسلام صحیح نیست، آیت الله خامنه ای در این زمینه فرموده اند : اگر به نحو متعارف و به گونه ای باشد که از نظر عرفی از مظاهر حزن و اندوه در عزاداری محسوب شود، اشکال ندارد.

نوع دیگری از عزاداری که در سراسر کشور مرسوم است  سینه زنی است که سالهاست مردم ما به این کار حزن و انده خود را نمایش میدهند. در بعضی از مواقع مشاهده میشود که در هنگام سینه زنی مردان جامه از تن بیرون میکنند که اکثر مراجع فرموده اند اشکال ندارد، مگر اینکه موجب مفسده شود. و نیز آیت الله مکارم فتوا داده اند بنابر احتیاط واجب جایز نیست. بعضی نیز در هنگام سینه زنی بالا و پایین میپرند که آیت الله خامنه ای فرموده اند: شایسته است مومنان از هر کاری که مناسب با مجالس عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) نمی باشد، خودداری کنند وحرکات مذکور هم اگر موجب وهن مراسم عزاداری نشود، اشکال ندارد.

نشریات , , , , , , , , , , , , , ,
امیدرضا واشقانی فراهانی
About امیدرضا واشقانی فراهانی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.
رفتن به نوارابزار